Image default
GündemManşet

Milyonlarca insan aç kalacak! İsrafın maliyeti 1 trilyon dolar…

BM Çevre Programı (UNEP), geçtiğimiz yıl dünya genelinde bir günde israf edilen gıdanın ne kadar olduğunu açıkladı. Yayınlanan raporda israfın maliyeti 1 trilyon dolara yaklaşıyor.

Milyonlarca insan aç kalacak! İsrafın maliyeti 1 trilyon dolar…
BM Çevre Programı (UNEP), dünyada 783 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği ortamda geçen yıl dünya genelinde bir günde israf edilen gıda çokluğunu gözler önüne serdi.

UNEP’in ‘Uluslararası Sıfır Atık Günü’ nedeniyle yayımladığı Gıda İsrafı Endeksi 2024 Raporu’nu aktaran Euronews haberine göre, 2022 yılında kişi başına 132 kilogram gıdanın çöpe gittiği hesaplandı.

Dünyada açlıkla mücadele eden 783 milyon insan bulunurken, dünyada insanların 3’te 1’i gıda güvensizliği ile yaşarken, israf edilen öğün sayısı dikkat çekti.

Gıda israfı, gıda üretiminde ortaya çıkan yıllık sera gazı salımının yaklaşık yüzde 10’ununa denk gelirken, havacılık sektörünün de ortaya çıkardığının 5 katının üzerinde bir zarar veriyor.

İsrafın maliyeti de 1 trilyon dolara yaklaşıyor.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen de dünyada gıda israfının bu şekilde devam etmesi halinde milyonlarca insanın aç kalacağını belirtti.

KAYNAK: Haber Merkezi

Related posts

MHP Lideri Bahçeli, Dr. İbrahim Doğan’ın cenaze namazına katıldı

admin

Tarihte bir ilk! Türkiye ev sahipliği yapacak

admin

Galatasaray’da yeni başkan belli oldu

admin