Image default
DünyaManşet

Dışişleri’nden önemli açıklama: Tırmanmaya son verilmeli

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in İran’ın Şam Büyükelçiliğine yönelik saldırısına verdiği İran’ın misillemesiyle ilgili, “Tırmanmaya son verilmesi gerektiği” mesajını verdi.

Dışişleri’nden önemli açıklama: Tırmanmaya son verilmeli

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarıların uzun süredir tüm muhataplara hatırlatıldığı belirtelerek, “İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir. Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır. Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız” denildi.

Türkiye’nin bölgedeki istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarını sürdüreceği vurgulanarak, “Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

KAYNAK: DHA

Related posts

Selektörle radar uyarısına kesilen cezalar iptal edildi

admin

UAD’den “Refah’taki saldırıların derhal durdurulması” kararı

admin

Türk çayı ihracatı rekor kırdı! 5 aylık hasılat netleşti

admin